Demiryolu Taşımacılığı

Demiryolu Taşımacılığı Nedir?

Ağır tonajlı ve hacimli yükler için çok yüksek maliyetler gerektirmeden yapılabilen taşımacılık türüne demiryolu taşımacılığı denir.  Demiryolu taşımacılığı son yıllarda popülaritesi artan ve dünyanın her yerinde yaygınlaşan bir taşımacılık türüdür.

Demiryollarını kullanarak yapılan taşıma işlemlerinde mevsim şartlarından etkilenme gibi bir durum söz konusu olmadığı için aksaklık yaşanması neredeyse imkansıza yakındır. Bunun yanı sıra insan müdahalesi oldukça az olan bir taşımacılık türüdür. Bu nedenle yapılabilecek hatalar asgari seviyelerdedir.

Pasifik Eurasia olarak demiryolu taşımacılığı yaptığımız ülkeler oldukça fazladır. Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu içerisinde yer alan her bir ülkeye demiryolu ile yük taşımacılığı hizmeti vermektedir.

Başta Çin ve Rusya olmak üzere pek çok ülke ile yoğun bir demiryolu taşımacılığı hizmeti sürdürülmekte olup sizler de bu hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Vagon Nedir?

Vagon, demiryolu taşımacılığının ana parçalarından bir tanesidir. Hem yük hem de yolcu taşımak için kullanılan birbirine bağlanarak bir lokomotif tarafından çekilen demiryolu arabalarıdır.

Vagonların ilerleyebilmeleri için kendi motorları yoktur. Her bir vagon birbirine bağlı olmakla beraber başta bulunan vagon ise bir lokomotife bağlıdır. Böylece lokomotif arkasında bulunan bütün vagonları çekerek yol almayı sağlar.

Yük taşımacılığı için kullanılan vagonlar özelliklerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Bu vagonlar ile iş makinelerinden gıda malzemelerine, canlı hayvanlardan ev eşyalarına, madenlerden yapı malzemelerine kadar yüzlerce farklı ürün taşıması yapılabilir. Vagonların büyüklüğüne göre taşınabilen malzeme miktarı da artış gösterecektir.

Vagon Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Özellikle ağır tonajlı yükler için uygun bir taşıma yöntemi olan vagon taşımacılığı hem yurtiçi hem de yurtdışı için tercih edilen bir yöntemdir. Alternatiflerine göre çok daha fazla avantaja sahip olan bu yöntem sayesinde yüklerinizi açık ya da kapalı vagonlarda taşımanız mümkündür. Yükler düzenli bir şekilde vagonlara istiflenerek en güvenilir şekilde taşımaları gerçekleştirilir.

Vagon Türleri Nelerdir?

Demiryolu ile yapılması planlanan taşımacılık hizmetleri için tercih edilen vagonlar çeşitlilik gösterir. Taşınacak yükün çeşidinden miktarına kadar farklı kriterler hangi vagonun tercih edilmesi gerektiğini belirler. Demiryolu taşımacılığı vagon türleri arasında en çok kapalı vagonlar tercih edilir. Ev eşyası, canlı hayvan ve gübre, gıda malzemeleri ve torbalı çimento gibi ürünlerin taşınması için kullanılır.

Bir diğer vagon türü yüksek kenarlı vagondur. Çeşitli madenlerin taşınmasından tuğla, kiremit, demir gibi yapı malzemelerine yüksek kenarlı vagonlar ile taşınır.

Ağır yük taşıması yapılacağı zaman tercih edilen vagon türü ise platform vagondur. Çeşitli iş ve tarım makinelerinin taşınmasından taşıtlara, ağaç ve direklerden beton taşımaya kadar yüksek ağırlık ve hacim gerektiren ürünlerin taşınmasına olanak sağlar.

Bunlar dışında kayar yan duvarlı kapalı vagon, çok amaçlı vagon, özel tip vagon, sarnıçlı vagon, ağır yük vagonu ve dökme yük vagonu çeşitleri de bulunmaktadır.

Demiryolu Lojistik Nedir ve Hizmetleri Nelerdir?

Demiryolu taşımacılığı, lojistik kavramının taşımacılık fonksiyonu açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ulaşım açısından zaman sıkıntısının olmadığı, genellikle maddi açıdan daha az değerli olan ve ağır yüklerin taşınması için tercih edilen bir yöntemdir.

Demiryolu lojistiği sayesinde hem canlı varlıkların hem de cansız varlıkların taşınması mümkündür. Şehir trafiğine taşımadan, işçi maliyetlerini azaltarak ve çevreye daha duyarlı olan bir taşımacılık yöntemi tercih etmek istiyorsanız demiryolu taşımacılığı bunun için en uygun olan yöntemdir.

Demir Yolu Taşımacılığı Avantajları

Demiryolu taşımacılığı beraberinde çeşitli avantajlar getiren bir taşımacılık türüdür. Demiryolu ile yapılan taşımacılıkların sağladığı en önemli avantaj sefer sürelerinin sabit olmasıdır. Bu durum yüklerinizin ne zaman teslim edileceğini kesin olarak bilmenizi sağlar.

Bunun yanı sıra aynı anda çok fazla yük taşınmasına olanak sağlar. Öyle ki vagon sayısı ne kadar artıyorsa taşınabilen yük miktarı da o kadar artış gösterecektir.

Demiryolu taşımacılığı esnasında kötü hava koşullarından etkilenmek söz konusu değildir. Bu durum diğer taşımacılık yöntemlerinin hepsini etkiliyor olsa bile demiryolunu etkilemez. Ağır ve hacimli yükler için hem fiziksel açıdan hem de maliyet açısından tercih edilebilecek en iyi yöntemdir.

Demiryolu taşımacılığı esnasında insana bağımlılık minimum olduğu için hata seviyesi oldukça düşüktür. Ayrıca çevreye duyarlı olması da sağladığı avantajların başında gelir.

Demir Yolu Taşımacılığı Dezavantajları

Demiryolu taşımacılığı sağladığı pek çok avantajın yanı sıra birkaç dezavantaja da sahiptir. Bu taşımacılık yönteminin en belirgin dezavantajlarının başında kapıdan kapıya taşıma yapılmıyor olması gerekir. Demiryolu taşımacılığı esnasında yükler belli bir istasyondan alınarak belirlenen istikamette ilerler ve belirtilen istasyona teslim edilir.

Demiryolu ile yapılan taşımacılıkların süresi çok uzundur. Ürünlerinizin ulaşım süresi diğer taşımacılık yöntemlerine göre çok daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşir. Bu nedenle özellikle zamana karşı duyarlı olan ve acil teslim edilmesi gereken ürünler için elverişsiz bir yöntemdir. Bütün bu durumları göz önünde bulundurarak demiryolu taşımacılığı yapılması gerekir.

Avrupa Ülkeleri ile Demiryolu Lojistik Taşımacılığı

Pasifik Eurasia kapsamında yer alan trenlerimiz, Avrupa’nın çeşitli bölgelerine taşımacılık hizmeti vermektedir. Batı Avrupa, Güney Avrupa ve Güneydoğu Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeye demiryolu hatlarını kullanarak yüklerinizi gönderebilirsiniz.

Asya ile Avrupa arasında bulunan demiryollarını birbirine bağlayan firmamız sayesinde diğer ülkeler ile ticari ilişkilerinizi daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz. Avusturya, Macaristan, Romanya ve Türkiye üzerinde doğrudan bağlantı sağlanarak yapılan demiryolu taşımacılığı hizmetlerimiz ile her türlü yüklerinizin taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Ortadoğu Demiryolu Lojistik Taşımaları

Demiryolu taşımacılığının en çok tercih edildiği ülkelerin başında Ortadoğu ülkeleri gelmektedir. Başta İran olmak üzere pek çok Ortadoğu ülkesine yük göndermek için demiryolu hatlarını tercih edebilirsiniz.

Pasifik Eurasia, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde olduğu gibi Ortadoğu ülkeleri için de kaliteli ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır. Hem blok tren taşımacılığı hem de demiryolu taşımacılığı alanında kaliteli hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BDT Ülkeleri Demiryolu Lojistik Taşımaları

Demiryolu taşımacılığı, her geçen yıl daha popüler bir hale gelmesinin yanı sıra dünyanın çoğu yerine ulaşımı kolaylaştıran bir yöntemdir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Rusya, Tacikistan gibi BDT ülkelerine demiryolu ile yük taşımak istiyorsanız firmamızı tercih edebilirsiniz.

Bütün ülkelere olduğu gibi bu yerlere de en kaliteli şekilde hizmet veren tren filomuz sayesinde istediğiniz yükün taşınmasını sağlıyoruz. Özellikle bu ülkeler arasında yer alan Rusya, demiryolu taşımacılığı trafiğinin en yoğun olduğu ülkelerden bir tanesidir.

Hem ithalat hem de ihracat faaliyetlerinin yüksek performans, düşük maliyet çerçevesinde gerçekleştirilmesi demiryolu bağlantılarının ivme kazanmasını sağlamaktadır.

Demir Yolu Taşımacılığı Yurtdışı Nakliye Fiyatları

Diğer taşımacılık türlerine göre pek çok avantaj sağlayan demir yolu taşımacılığı özellikle uzun mesafelerde çok fazla yük taşımayı mümkün hale getirir. Demiryolu ile yapılan taşımacılıklarda fiyat faktörü çeşitli parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

İstasyonlar arasındaki mesafeden taşınacak yükün çeşidine, miktarına, kullanılan vagona kadar farklı faktörler fiyatı etkiler. Demiryolu taşımacılığı fiyat tarifeleri ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi sahibi almak ve kaliteli hizmetten yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.