İntermodal Taşımacılık

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal Taşımacılık, taşıma şekillerinin değiştirildiği fakat bu esnada yük üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan yöntemdir. Bu yöntem esnasından en az iki farklı taşımacılık yöntemi kullanılır.  

Pasific Eurasia olarak hizmet alanlarımızdan bir tanesi olan intermodal taşımacılık esnasında demir yolu hatlarını kullanarak yüklerinizin teslimatını gerçekleştiriyoruz.

Taşımacılık yöntemleri arasında en işlevsel türlerden bir tanesi olan intermodal, yüklerin en kısa sürede en etkili yöntemler kullanılarak taşınmasına olanak sağlar. Bütün lojistik imkanların kullanılabildiği bu yöntem sayesinde dünyanın farklı noktalarına yüklerinizi ulaştırabilirsiniz.

İntermodal Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Taşımacılık sektörünün neredeyse bütün türlerinin bir arada kullanıldığı bir taşımacılık yöntemi olan intermodal türünde işlemler kara yolu taşımacılığı ile başlar. Ürün sevkiyatı kara yolu sayesinde başlayarak belirli bir süre bu şekilde yol alır. Ardından uygun koşullar sağlandığında taşımacılık demiryolu taşımacılığı şeklinde devam eder. 

Eğer demiryolu taşımacılığı mümkün değilse denizyolu ya da hava yolu araçları kullanılarak yüklerin taşınmasına devam edilir. İntermodal yöntemlerinde trey, vagon ya da konteyner kullanılarak ürünlerin sevkiyat işlemleri tamamlanır. İntermodal taşımacılığın gerçekleştirilme yöntemlerinden bir tanesi de ürünlerin karayolu sevkiyatı sayesinde limanlara getirilmesi ve burada gemilere yüklenmesi ile devam eder. 

Ardından belirlenen limana varıldığında yükler bir trene aktarılır ve varış noktasına gönderilir. Bu şekilde intermodal taşımacılığı etkili bir şekilde kullanarak farklı ülkelere yüklerinizi göndermeniz mümkün olmaktadır.

Multimodal ve İntermodal Taşımacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Taşımacılık alanında sıklıkla karıştırılan türlerin başında mutlimodal ve inter modal taşımacılık yöntemleri gelir. Her ne kadar çok benzer gibi görünse de iki taşıma yöntemi arasında farklılıklar mevcuttur. Bu iki taşımacılık yöntemini ayıran en önemli fark ise yüklerin aktarılıp aktarılmıyor olmasıdır. 

Multimodal taşımacılık yönteminde yüklerin taşındığı konteyner, trey ya da vagon değiştirilirken inter modal taşımacılık yönteminde yalnızca taşıma yöntemi değiştirilir. Yükler kesinlikle farklı bir konteyner, vagon ya da treye geçmez. Bu iki yöntem arasında görülen bir diğer farklılık ise imzalanan sözleşmelerdir.

Multimodal taşımacılık esnasında yükleme ve varış noktaları arasında yapılacak olan her bir taşıma tekniği için tek bir sözleşme imzalanır. Fakat inter modal taşımacılık yapılacağı zaman her bir taşıma tekniği için farklı sözleşmeler imzalanarak sevkiyat işlemleri gerçekleştirilir.

İntermodal Taşımacılık Neler Sunar?

Pasifik Eurasio olarak hizmet verdiğimiz yöntemlerden bir tanesi olan intermodal, bütün taşımacılık yöntemlerini bir araya getirebildiğimiz bir sistemdir. Diğer bütün taşımacılık yöntemlerinin aksine sağladığı avantajlar ile ön plana çıkar. 

İntermodal taşımacılığın sunduğu faydaların başında zamanın ve kaynakların etkili bir şekilde kullanılıyor olması gelir. Türkiye’nin herhangi bir yerinden yükleyeceğiniz yüklerin bu taşımacılık yöntemini kullanarak dünyanın öteki ucuna dahi göndermeniz mümkündür. Çünkü hem karayolu hem demiryolu hem de denizyolunun bütün imkanları kullanılarak taşıma işlemleri gerçekleştirilir. 

Düşük maliyetli ve hızlı bir yöntem olması da bu yöntemi tercih etmenizi gerektirecek önemli maddelerin başında yer almaktadır. Daha az maliyet ve daha fazla performansın bir araya geldiği bu yöntem sayesinde yüklerinizi dünyanın öteki ucuna en etkili şekilde gönderebilirsiniz.

Türkiye’de İntermodal Taşımacılık

Ülkemiz sınırları içinde son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan taşımacılık yöntemlerinin başında intermodal geliyor. İntermodal taşımacılık denildiği zaman akla gelen firmalardan bir tanesi olan Pasfik Eurasia, sahip olduğu teknik donanım ve bünyesinde bulunan profesyonel ekipler sayesinde yüklerinizin treylere yüklenmesinden deniz ve demiryolu sevkiyatları esnasında araç değiştirmesine kadar bütün aşamalarda birebir takip edip destek vererek kaliteli ve güvenilir hizmeti müşterilerine sunar.

Türkiye’den Avrupa’ya İntermodal Taşımacılık

İntermodal taşımacılığın en çok tercih edildiği kıtaların başında Avrupa gelmektedir. Türkiye’den Avrupa’ya yapılacak olan yük sevkiyatlarınız için ayrı ayrı karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı ya da demiryolu taşımacılığı seçeneklerini kullanabilirsiniz. Fakat özellikle demiryolu ve denizyolu ile yalnızca belli yerlere sevkiyat yapabileceğiniz için intermodal yöntemini tercih ederek sevkiyat noktalarında araç değişim imkanlarından faydalanabilirsiniz. 

İntermodal taşımacılığı Türkiye – Avrupa arası yapacağınız sevkiyatlarınızda etkili bir şekilde kullanmak için Pasifik Eurasia ile iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl Taşıyoruz?

Taşımacılık yöntemlerimiz arasında yer alan intermodal taşımacılık, farklı yöntemlerin bir araya gelmesi ile yapılan bir sevkiyat yöntemidir. Pasific Eurasia olarak yüklerinizi yükleme noktasından treylere yükleyerek demiryolu ise ilk istasyona denizyolu ise limana götürüyoruz. Ardından yüklerinizi herhangi bir şekilde yer değişikliği yapmadan gemiye ya da vagonlara yükleyerek varış istasyonu ya da limana gönderiyoruz.

Varış istasyonu ya da limandan ürünlerinizi alıp yeniden treylere yüklüyor ve teslimat adresine götürüyoruz. Bütün bu işlemleri büyük bir titizlik ile gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli bir hizmet anlayışı ile hareket ediyoruz. 

Çevreyi Koruyan Taşıma Modu

Taşımacılık sektöründe kullanılan bazı yöntemler çevre dostu olması bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. İntermodal taşımacılık, bütün taşıma türleri arasında çevreye en duyarlı yöntemlerin başında gelmektedir. 

İntermodal taşımacılığın en önemli noktası karbon salınımını %80 oranla azaltıyor olmasıdır. Öyle ki karayolu taşımacılığına oranla daha ekolojik olan bu yöntem sayesinde daha az hava kirliliği sağlanmaktadır. 

İntermodal taşımacılığın doğaya sağladığı en önemli faydalardan biri de binlerce hektar büyüklüğüne sahip olan ormanları yok olmaktan kurtarıyor olmasıdır. Sizler de çevre dostu bir yöntem ile Avrupa, Ortadoğu ve diğer ülkelere yüklerinizi gönderip, almak istiyorsanız intermodal yöntemini tercih edebilirsiniz.

Anlık Destek Hizmetimiz

Gerek teknik donanımlarımız gerekse alanında uzman ekiplerimiz sevkiyatlarınızın her aşamasında sizlere kaliteli bir hizmet sunar. Ekiplerimizden sevkiyatınızın her aşamasında teknik destek alabilirsiniz. 

Anlık destek hizmetlerimiz sayesinde merak ettiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz her türlü bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yüklerinizin taşınması esnasında da sürekli olarak bizimle iletişim halinde kalarak anlık bilgiler almanız mümkündür. 

Verimli, Zamanında, Düşük Maliyetli ve Çevre Dostu 

Pasific Eurasia, müşterilerine en iyi hizmeti sunma aşamasında gerçekleştirdiği farklı taşıma yöntemleri sayesinde süreci tamamlamaktadır. Tercih edilen en etkili taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olan intermodal taşımacılık, sağladığı pek çok avantajın yanı sıra verimli olması açısından da sıklıkla tercih edilmektedir. 

İntermodal taşımacılığı sayesinde bütün kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanarak özellikle zaman tasarrufu sağlayarak sevkiyat işlemleri gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra düşük maliyetli ve çevre dostu bir taşımacılık yöntemi olduğu için de hem müşterilere hem de taşımakla yükümlü olan firmalara büyük kolaylıklar sağlar. 

İntermodal Taşımacılık Fiyatları

Yüklerin takip ve kontrolünün en sağlıklı şekilde gerçekleştirildiği intermodal taşımacılığın önemli avantajlarından birisi de uygulanan fiyat politikalarıdır. Denizyolu, demiryolu ve karayolunun bir arada kullanılabildiği bu taşımacılık yönteminde düzenli olarak yükleme, taşıma ve boşaltma imkanları olduğu için düşük maliyetlere sevkiyat işlemleri gerçekleştirilir.

Fiyatları etkileyen şeyler arasında gidilecek yol, değişecek araç sayısı ya da yükün çokluğu ve hacmi gibi faktörler yer alabilir. 
İntermodal taşımacılık fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve alanında uzman bir ekipten destek almak için Pasifik

Eurasia ile iletişime geçebilirsiniz.