Multimodal Taşımacılık

Multimodal Taşımacılık Nedir?

Multimodal Taşımacılık, Farklı taşıma araçları ve farklı taşıma ünitelerinin kullanılarak sevkiyat işlemlerinin yapıldığı yük taşıma işlemidir. Pasifik Eurasia tarafından yapılan taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkan bu yöntemi diğer taşımacılık şekillerinden ayıran pek çok önemli nokta bulunuyor. 

İntermodal taşımacılık yöntemi ile sıklıkla karıştırılan multimodal taşımacılık, bütün taşımacılık yöntemlerini harmanlamasının yanı sıra çevreye olan duyarlılığı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Multimodal Taşımacılık Nasıl Gerçekleşir?

Taşımacılık yöntemleri farklı araçlarla ve farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu başta olmak üzere yüklerin çeşidine ve hacmine bağlı olarak en doğru yöntemin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda tek bir taşıma yöntemi yeterli olmayıp birden fazla taşıma yöntemi kullanmak gerekebilir. Böyle durumlarda ise multimodal taşımacılık ile en az iki taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin teslimatı gerçekleştirilir.

En genel hatları ile mutlimodal taşımacılığın gerçekleşmesi için mallar satıcıdan alınarak konteynerleri değiştirilmeden gemilere yüklenir. Ardından aynı konteyner ile bu mallar demiryolu kullanılarak vagonlara yüklenir ve taşımacılık devam eder. Bu yöntemin en göze çarpan detayı karayolu taşımacılığının oldukça az kullanılıyor olmasıdır. Malların sevkiyatı için karayolu en az seviyede demiryolu ve denizyolu hatları ise olabilecek en yüksek seviyede kullanılır. 

Multimodal Taşımacılığın Farklılıkları Nelerdir?

Multimodal taşımacılığını diğer bütün taşıma yöntemlerinden ayıran oldukça önemli farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak multimodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı sözleşmeler yapmak yerine bütün süreçler için tek bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede bütün sevkiyat süreci ile alakalı detaylar bulunur. 

İntermodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı farklı taşıyıcılar sorumluluk sahibidir. Fakat multimodal taşımacılık yönteminde bütün bir taşıma sürecini tek bir taşıyıcı yönetir ve bütün sorumluluk bu taşıyıcıya aittir. Multimodal taşımacılığın en önemli farklılıklarından bir tanesi bütün taşıma modları arasında bir kombinasyonun yer alıyor olmasıdır. İntermodal taşımacılıkta olduğu gibi yalnızca denizyolu, demiryolu ve karayolu değil gerekli olan bütün yöntemler kullanılarak yüklerin sevkiyatları tamamlanır. 

Multimodal taşımacılığı kullanacağınız zaman farklı araç kombinasyonları tercih edilebilir. Gemi + uçak, tır + gemi, uçak + gemi + tır gibi farklı araçların kombinasyonları en uygun şekilde yapılarak yüklerin taşınması sağlanır.

Multimodal Taşıma Modelinin Avantajları Nelerdir?

Multimodal taşımacılığı en genel şekilde ifade edecek olursak; yüklerin aynı taşıma birimleri içinde herhangi bir müdahale olmadan farklı taşıma kanalları ile sevk edilmesi işlemidir. Yükleriniz tek parça haline getirilerek en az iki farklı taşıma yöntemi kullanılarak taşınır. Bu yöntemin beraberinde getirdiği pek çok avantaj vardır. Multimodal taşımacılık avantajları arasında şu maddeler sıralanabilir.

•    Multimodal taşıma yönteminin kullanıldığı sevkiyatlarda yönetim ve kontrol son derece kolaydır. Çünkü taşıma sistemlerinden yükleme ve boşaltma sistemlerine kadar her bir adım düzenli olarak işler ve takibi sağlanır.
•    Hava koşulları ne olursa olsun herhangi bir şekilde etkilenme olmadan yükleriniz belirtilen zamanda istenen yere sevk edilir.
•    Multimodal taşımacılığın sabit taşıma süreleri vardır. Yüklerinizin hangi zamanlarda nerede olacağı, varış noktasına kaç gün içerisinde gideceği en başından bellidir. Bu da sizlere daha planlı ve sistematik bir sevkiyat yapma olanağı sunar. Böylece planlamalarınızı kusursuza yakın bir şekilde yapabilirsiniz.
•    Bu taşımacılık yönteminin beraberinde getirdiği en önemli avantaj elbette ekolojik bir yöntem olmasıdır. En çevre dostu taşıma yöntemlerinden bir tanesidir. Öyle ki karayolu taşımacılığı ile beraber ortaya çıkan karbon salınımlarını multimodal taşımacılık yöntemi ile %75 oranında azaltabilirsiniz.
•    Hem karayolu hem de denizyolu taşımacılığına oranla çok daha düşük maliyetlere taşıma işlemleri gerçekleştirilir. 
•    Karayolu en az şekilde kullanıldığı için trafik problemi, sınırlarda bekleme gibi problemler ile karşılaşmadan sevkiyat devam ettirilir.
Bütün bu avantajları kullanarak bütçe dostu bir taşımacılık yöntemi olarak multimodal taşımacılığı tercih edebilirsiniz. Pasifik Eurasia olarak multimodal taşımacılık yönteminde sizlere kaliteli ve güvenilir hizmet sunmak için bütün teknik donanım ve profesyonel ekibimiz ile hizmet veriyoruz.

Multimodal Taşımacılık Alanında Neler Sunuyor?

Bütün taşıma yöntemlerinde olduğu gibi multimodal taşımacılık yönteminde de müşteriye sunulan bazı üstünlükler söz konusudur. Bu yöntem ile sağlanan en önemli ayrıcalık yüksek performans + düşük maliyet kombinasyonudur. 

En az iki farklı taşımacılık yönteminin kullanıldığı multimodal yöntemde yapılacak olan taşımacılığın süresinden fiyat tarifesine kadar her detay önceden belirlenmiştir. Bu da müşterilerin çok daha verimli planlamalar yapmasına olanak sağlar. Multimodal taşımacılığın sunduğu bir diğer detay ise yüklerin toplu bir halde ve güvenli bir şekilde sevk edilebiliyor olmasıdır.

Çünkü yükler taşınmadan önce konteynerlere istiflenir. Hem gemilere hem de vagonlara yükleneceği zaman bu konteynerler açılmadan işlemler yapılır. Böylece kayıp gibi durumların yaşanması imkansıza yakındır.

Multimodal Taşımacılık Neleri Kapsar?

Adından da anlaşılabileceği gibi multimodal taşımacılığı çoklu taşımacılık olarak da ifade etmek mümkündür. Pasifik Eurasia tarafından gerçekleştirilen taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olan bu taşımacılık türü birden fazla taşıma aracını kapsamaktadır. Multimodal taşımacılık sayesinde özellikle denizyolunda gemiler demiryolunda ise vagonlar etkili bir şekilde kullanılarak ülkeler arası hatta kıtalar arası taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır. 

Multimodal taşımacılık sistemi içerisinde satıcı taraf ile alıcı taraf arasında en az iki farklı taşımacılık yöntemi kullanılarak teslimat sağlanır. Çıkış noktasında konteynerlere yüklenen malların tamamı hem denizyolu hem de demiryolu bazı durumlarda da karayolu kullanılarak teslimat noktasına ulaştırılır.

Multimodal Taşımacılığın Doğuşundaki Faktörler

Taşımacılık ve lojistik faaliyetleri esnasında konteyner kullanımı son yıllarda bir hayli yaygın duruma gelmiştir. Konteyner kullanımının artması multimodal taşımacılığın doğuşuna etki eden en önemli faktörlerin başında gelmektedir. 

Her bir yük için çeşitlendirilmiş olan bu konteynerler taşıma işlemini belli bir standarda oturtmaya yarıyor olmasının yanı sıra uluslararası bir standart oluşmasını da sağlamıştır. Multimodal taşımacılığın gerçekleştiği esnada yüklerin yüklendiği konteynerlerin aktarımlar esnasında açılmasına gerek kalmadan bütün süreç tamamlanabilir. Bu da hem gemilere hem de vagonlara yükleme yaparken büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Elleçleme yöntemlerinin gelişmesi de multimodal taşımacılığın gelişmesini etkileyen önemli bir faktördür. Konteyner kullanımı sayesinde yüklerin belli bir standarda binmiş olması taşımacılık işlemini kolaylaştırmış ve bu taşımacılık yöntemine olan talebi artırmıştır. Böylece elleçlenecek olan yük sayısı azalmış, limanlarda bekleme süresi kısalmış ve gemilerin yük taşıma verimi de artış göstermiştir. Bütün bu faktörler multimodal taşımacılığın doğuşuna doğrudan etki etmiştir.

Multimodal Taşımacılık Fiyatları

Taşımacılık yöntemlerinin her biri kendi içinde değişkenlik gösteren maliyetlere sahiptir. Bu maliyetler farklı faktörlere bağlı olarak değişir. Multimodal taşımacılığın yapıldığı esnada oldukça düşük olan maliyetler müşterilerin en çok beğendiği özelliklerin başında gelir. Hem düşük maliyetli hem de en iyi şekilde taşımacılık işlemlerinin gerçekleştiriliyor olması bu yöntemi en popüler taşımacılık yöntemlerinin arasına sokmuştur. 

Fiyat – performans açısından en çok tercih edilen bu yöntem ile Avrupa, Ortadoğu ve daha pek çok yere sevkiyatlarınızı yapabilirsiniz. Pasifik Eurasia tarafından gerçekleştirilen multimodal taşımacılık sayesinde Türkiye’den dünyanın farklı noktalarına ihracat ve ithalat işlemlerini gerçekleştirerek ticaret hayatınıza devam edebilirsiniz.